Provozuje:
Juris Real Estate

Hodnota prvotřídních nemovitostí narůstá.

Hodnota prvotřídních nemovitostí v České republice roste již tři čtvrtletí po sobě. Růst táhnou hlavně špičková obchodní centra v hlavním městě, jejichž kapitálová hodnota se už dostala nad svůj vrchol z roku 2007.

Hodnota prvotřídních nemovitostí narůstá.

autor. JURIS REAL

Hodnota prvotřídních nemovitostí v České republice roste již tři čtvrtletí po sobě. Růst táhnou hlavně špičková obchodní centra v hlavním městě, jejichž kapitálová hodnota se už dostala nad svůj vrchol z roku 2007.

Toto zjištění vyplývá z Indexu kapitálové hodnoty komerčních nemovitostí CRECVI (Commercial Real Estate Capital Value Index), který zveřejnila společnost Cushman & Wakefield (C&W).

Hodnota indexu se ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila o 5,8 procenta. "Růst táhnou dobré výsledky nejlepších obchodních center v Praze. Hodnota průmyslových prostor je stabilní. Pouze u pražských kancelářských nemovitostí se zatím situace nezlepšuje. Důvodem je dostatečná nabídka volných prostor, kvůli které neroste nájemné," poznamenal Michal Soták, vedoucí týmu průzkumu trhu C&W.

Dále dodal, že kapitálové hodnoty kancelářských prostor jsou na úrovni roku 2005. "Ale prvotřídní obchodní centra v hlavním městě již překonala svůj vrchol z roku 2007," doplnil Soták. Kapitálové hodnoty průmyslových nemovitostí odpovídají zhruba úrovni z roku 2004.

Index CRECVI sleduje vývoj českého realitního trhu od prvního čtvrtletí roku 2003. Trh jako celek dosáhl vrcholu ve třetím a čtvrtém čtvrtletí roku 2007 a dna ve třetím čtvrtletí roku 2009. Druhé "dno" recese přineslo další, velmi mírný pokles, který skončil ve čtvrtém čtvrtletí roku 2012.

Od té doby údaje naznačují stálý a solidní růst kapitálové hodnoty nemovitostí a trh jako celek se vrátil na úroveň roku 2006. Kapitálovou hodnotou nemovitostí C&W rozumí takovou cenu, za kterou by se s nemovitostí pravděpodobně obchodovalo na kapitálových trzích.

Index CRECVI je jediným lokálně zpracovávaným indexem kapitálové hodnoty nemovitostí v ČR. Velkou inspirací se mu stal britský index IPD, který je však na rozdíl od českého založen na uskutečněných jednotlivých transakcích.

Index CRECVI se týká pouze "Česka" a udává meziroční změny kapitálové hodnoty portfolia komerčních nemovitostí, které tvoří prvotřídní kancelářské prostory v Praze, prvotřídní pražská obchodní centra a prvotřídní logistické prostory v České republice. Váha jednotlivých odvětví v portfoliu je stálá. Změny hodnot indexu vyplývají jen ze změn nájemného a samozřejmě míry výnosnosti.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Stavební spoření má letos výtečně našlápnuto.

A to krizi navzdory. Více»

Soud EU zamítl žalobu Rakouska kvůli jaderné elektrárně ve Velké Británii.

Soudní dvůr Evropské unie definitivně zamítl rakouskou žalobu kvůli schválené státní podpoře pro výstavbu a provoz britské jaderné elektrárny Hinkley Point C. Více»

Na celém světě se ve středu rozsvítí kulturní instituce.

Tisíce klubů, divadel a dalších kulturních center po celém světě se ve středu ve 20:00 rozsvítí červeným světlem v rámci Global Action Day. Více»

Lesy ČR v pololetí kvůli kůrovci ve ztrátě 480 mil. Kč.

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) vykázal v prvním pololetí kvůli kůrovci a nízkým cenám dřeva ztrátu 480 milionů korun. Loni do konce června měl zisk 169 milionů korun. Více»

Zámek Nová Horka ve Studénce se po rozsáhlé opravě otevírá návštěvníkům.

Do roku 2016 v něm fungoval sociální ústav, posléze ho převzalo krajské Muzeum Novojičínska, které památku opravuje a připravilo tam expozici. Návštěvníci si od pondělí budou moci prohlédnout např. kapli Povýšení svatého kříže nebo sala terrenu. Více»

Všechny články a aktuality »»